transport

Samochody osobowe – czy warto wynajmować samochód zastępczy?

Nawet niewielka stłuczka na drodze może zakończyć się koniecznością pozostawienia samochodu w warsztacie, co jednocześnie pozbawia nas własnego środka transportu. Dlatego też rośnie coraz większe zainteresowanie firmami, które oferują samochody osobowe na wynajem.

Dzięki temu możemy liczyć na samochód zastępczy, a kosztami jego wypożyczenia zostaje obciążona polisa OC sprawcy zdarzenia.

Wynajem długoterminowy samochodów – czy warto wynajmować samochód zastępczy?

Okazuje się, że dla kierowcy, którego samochód uległ awarii czy wypadkowi, najlepszą sytuacją jest, gdy dotyczy to samochodu flotowego lub wyleasingowanego. Wówczas bowiem można liczyć na skorzystanie z samochodu zastępczego, a wszystkimi uciążliwymi procedurami zajmuje się firma finansująca czy też dostawca floty.

Użytkownikowi auta służbowego, które ulegnie wypadkowi nie z jego winy, przysługuje prawo do samochodu zastępczego, a koszty wynajmu są pokrywane z OC sprawcy. Warto wiedzieć, że wypożyczony samochód zastępczy musi być tej samej lub niższej klasy, co uszkodzony samochód. Dodatkowo nie można przekroczyć czasu naprawy uszkodzonego pojazdu w warsztacie, bądź też okresu wypłaty odszkodowania w przypadku jego całkowitego zniszczenia. We fakturze od firmy wynajmującej auto musi zostać zawarta informacja o tym, jakie auto zostało wypożyczone oraz na ile dni.
Warto widzieć, że zwrot kosztów auta zastępczego z polisy OC sprawcy nie przysługuje tylko osobom, które używały pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej, ale także tym, które używają auta do celów prywatnych.

Wypożyczenie samochodu – jaki koszt?

Jeśli chodzi o koszt wypożyczenia auta w Poznaniu, to stawki nie mogą przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym, wahają się pomiędzy 80zł a 180zł w zależności od wybranego modelu samochodu. Prawnie poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela aż do dnia wypłaty odszkodowania lub zwrot kosztów wynajmu należy się do momentu zakupu innego samochodu. Niektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i zajmują się we własnym zakresie ściąganiem należności od ubezpieczyciela, więc klient nie ponosi kosztów. Za wynajem można opłacić z góry, a fakturę dostarczyć ubezpieczycielowi lub można skorzystać z wynajmu kredytowego, co nie wymaga wykładania gotówki z własnej kieszeni, gdyż na uregulowanie opłaty mamy trzydzieści dni.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij