Atopowe zapalenie skóry

Skóra skucha, swędząca, zaczerwieniona, uczucie pieczenia, ciągnięcia, dyskomfortu, do tego szpecące zmiany skórne w różnych miejscach ciała, które bagatelizowane mogą przerodzić się w bolące rany, po których pozostaną blizny. Wszystko to są objawy atopowego zapalenia skóry, które dotyka najczęściej dzieci, chociaż i osoby dorosłe coraz częściej się z nim borykają.

Dlaczego powstaje atopowe zapalenie skóry?
Nadmierna wrażliwość skórna, reakcja na działanie czynników zewnętrznych, wszystko to ma wpływ na atopowe zapalenie skóry. Zbyt twarda woda, za suche powietrze w mieszkaniu, toksyny, roztocza, bakterie i drobnoustroje, zły dobór kosmetyków, aż w końcu również uwarunkowania genetyczne. Atopowe zapalenie skóry udaje się łatwo rozpoznać, chociaż często mylone może być z alergią pokarmową. Niektórzy medycy potwierdzają jednak, że i jedzenie może mieć wpływ na jego występowanie.

Bez względu na przyczyny, należy łagodzić powstające na skórze zmiany, które zawsze przyczyniają się do sporego dyskomfortu pacjenta.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Czy wiesz, że zmiany skórne w wyniku atopowego zapalenia skóry pojawiają się najczęściej jesienią oraz zimą? To dlatego, że wtedy trwa okres grzewczy w mieszkaniach, a wraz z nich znaczne wysuszenie powietrza. To dlatego tak bardzo zalecany jest nawilżacz powietrza, który powinien pracować przynajmniej nocą. Nawilżacz zredukuje ubytki, jakie powstały w wyniku grzania kaloryferów, przyczyni się do powrotu optymalnej wilgotności powietrza.

Kolejnym urządzeniem jest oczyszczacz powietrza. Ten z kolei usunie z pomieszczenia bakterie, toksyny, wirusy, smog, wszelkie drobnoustroje, które są przecież niewidoczne, ale jednak wpływają źle na stan skóry.

Raz w miesiącu sprawdza się też ozonowanie powietrza, które przywraca całemu wnętrzu całkowitą sterylność. Ozonowanie stało się niezwykle popularne w czasach pandemii koronawirusa, by zmniejszyć ryzyko jego rozprzestrzeniania się. Na atopowe zapalenie skóry ma również doskonałe działanie.

Oprócz urządzeń, które zadbają o należyte warunki w pomieszczeniu, chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni być pod stałą kontrolą medyków i stosować środki doraźne, łagodzące zmiany. Najczęściej są one dostępne w postaci maści i kremów albo środków do kąpieli. Zaleca się również noszenie ubrań z wysokiej jakości bawełny, najlepiej tej organicznej albo bambusowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Co na chore jelita i problemy z układem pokarmowym
Next post Bezpieczne opalanie
Close

Redakcja

kontakt@merete.pl