Co na chore jelita i problemy z układem pokarmowym

Badania naukowe wskazują, że wielu ludzi cierpi z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Najczęstszymi objawami, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są zaparcia, zgaga, biegunki i/lub wzdęcia czy bóle brzucha. Warto pamiętać, że jeżeli dolegliwości się powtarzają i utrudniają funkcjonowanie, należy skonsultować z lekarzem. Częstymi schorzeniami układu pokarmowego są wrzody i zgaga (związane z aktywnością Helicobacter pylori badanie), zaburzenia czynnościowe jelit w tym zespół jelita nadwrażliwego (IBS), nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz polipy i nowotwory jelita grubego. Dolegliwości żołądkowe lub jelitowe mogą też być związane z nawykami żywieniowymi np. rytmem i obfitością posiłków, rodzajem i ilością spożywanych napojów oraz używek. Układowi pokarmowemu nie sprzyja też dieta: mało urozmaicona, uboga w błonnik, bogata w wysokoprzetworzone produkty oraz nieprawidłowo zbilansowana i niedopasowana do zapotrzebowania kalorycznego. Natomiast produktami prozdrowotnymi, bogatymi w błonnik i prebiotyki są pełnoziarniste chleby, makarony, kasze, nasiona i orzechy, warzywa, owoce. W przypadku dolegliwości żołądkowych lub jelitowych, warto przeanalizować swoją dietę.

Niestety chorobom układu pokarmowego sprzyjają też czynniki genetyczne, stres, oraz dysbioza jelitowa, czyli zaburzenia ilościowe lub jakościowe mikrobioty jelitowej. Warto zatem przeprowadzić badanie wskaźnikowych bakterii wchodzących w skład mikrobioty jelitowej i inne badania kału.

Badanie mikrobioty jelit
Badanie mikrobioty, czyli mikroflory jelit obejmuje analizę jakościową i ilościową bakterii wskaźnikowych wchodzących w skład mikrobioty jelitowej (np. badanie KyberKompakt lub KyberKompakt Pro). Zaburzenia składu bakterii i grzybów w jelitach mogą powodować nasilenie wielu objawów żołądkowo-jelitowych również w wymienionych wcześniej schorzeniach układu pokarmowego. Materiałem do badań jest kał, a do wyniku i wywiadu chorobowego dobierana jest terapia mikrobiologiczna. Odpowiednio dobrana terapia mikrobiologiczna poprawia stan jelit, reguluje pasaż jelitowy, poprawia odporność i przez poprawę szczelności bariery jelitowej obniża stan zapalny w organizmie.

Badania kluczowych markerów żołądka i jelit
Warto poznać też inne badania, które są wykonywane w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

W przypadku objawów związanych z żołądkiem zgagą, bólem górnej części brzucha lub gdy w rodzinie pacjenta występowały wrzody lub nowotwory żołądka, często zaleca się badanie antygenu bakterii Helicobacter pylori z kału. Gdy dolegliwości nie mijają wykonuje się badanie endoskopowe – gastroskopię. W trakcie badań endoskopowych można też pobrać wycinek lub inną próbkę z żołądka.

W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych w jelitach, warto wykonać badanie krwi utajonej w kale. Cena badania krwi utajonej zwykle nie jest wysoka. Obecność krwi może być wskaźnikiem nowotworu jelita grubego lub hemoroidów, co należy zweryfikować bardziej inwazyjnym badaniem endoskopowym jelit, czyli kolonoskopią. Często w trakcie kolonoskopii ocenia się wygląd śluzówek, czasami pobiera się wycinek zmienionych komórek lub usuwa polipy, co stanowi złoty standard profilaktyki nowotworowej.
Badanie kalprotektyny w kale jest wykorzystywane w ocenie zmian zapalnych w jelitach. Jest wykonywane u pacjentów z dolegliwościami jelitowymi, w rozróżnieniu zespołu jelita nadwrażliwego i nieswoistych chorobach zapalnych jelit (NChZJ). Badanie kalprotektyny może być wykorzystywane również w ocenie aktywności NChZJ i skuteczności ich leczenia. Zastępczo w tym celu pacjent może też wykonać badanie laktoferyny. Laktoferyna to białko, którego stężenie wzrasta podczas stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych w jelitach.

Oferta diagnostyki ciągle się rozszerza, a niepokojące objawy mogą też mieć wiele innych przyczyn, dlatego w celu dobrania odpowiednich badań warto skonsultować się ze specjalistą. W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych najlepiej szukać pomocy w jednostkach, gdzie poza wykonaniem badań można skorzystać z pomocy lekarza i dietetyka.

Portal informacyjny Merete

Portal udostępnia informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców.

To rodzaj serwisu informatycznego (informacyjnego), poprzez który użytkownicy mają dostęp do nowych informacji z wielu dziedzin.

Istnieje bardzo wiele różnych kryteriów, na podstawie których można oceniać informacje znalezione w Internecie. Nie istnieją jednak wytyczne, które jednoznacznie nakazywałyby wybór konkretnych kryteriów, ale można wyróżnić takie, które mogą posłużyć za podstawowy wyznacznik informacji jakościowo dobrej i wiarygodnej. Są nimi autorstwo, aktualność, dokładność, obiektywność, relewantność i wiarygodność.

Wiadome jest, że nie każdą informację będziemy oceniać wieloaspektowo, z wykorzystaniem wszystkich kryteriów. Warto jednak zastosować choćby część z nich, by mieć pewność, że informacje przez nas wykorzystywane są wiarygodne i wysokiej jakości.

Warto wiedzieć…

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek.

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka.

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. W tym przypadku szczególnie polecamy klasyki polskich kryminałów. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi

Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.

W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.

Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.

Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak dbać o akumulator?
Next post Atopowe zapalenie skóry
Close

Redakcja

kontakt@merete.pl