Polacy coraz chętniej wybierają domy od deweloperów. Powód? Bezpieczeństwo inwestycji

Zmiany w modelu pracy i dążenie do posiadania choć odrobiny zieleni przed domem spowodowane pandemią, zmobilizowały polskich konsumentów do inwestowania w domy. Coraz większą popularnością cieszą się te wybudowane przez deweloperów. Dlaczego? Rosnące ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, robocizny i brak sprawdzonych ekip remontowych powodują, że konsumenci obawiają się budować na własną rękę.

Średnia cena dużych mieszkań w największych miastach Polski wzrosła o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Wysokie koszty zakupu nieruchomości w naszym kraju sprawiły, że Polacy coraz baczniej przyglądają się różnym możliwościom.

Na pytanie jakich nieruchomości szukają klienci, można śmiało odpowiedzieć, że coraz częściej skłaniają się ku domom.  Na popularności zyskują przede wszystkim budowy w miejscowościach satelickich graniczących z dużymi miastami. W takiej sytuacji coraz więcej osób staje przed dylematem: budować czy kupować od dewelopera?

Najnowsze dane GUS pokazują, że w pierwszym kwartale 2022 roku Polacy rozpoczęli mniej budów – spadek wynosi 5,8 proc. r/r.  To pokłosie inflacji i rosnących kosztów materiałów budowlanych. Eksperci Horyzontu Inwestycji przewidują, że konsumenci mogą skłaniać się do zakupu gotowych domów od deweloperów. Zakup jest wygodny, klient posiada gwarancję ceny, a także pewność co do jakości.

Budowy domów coraz droższe

Inflacja w Polsce wynosi blisko 14 proc. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrastają ceny żywności, towarów i usług. Rosnące ceny przekładają się także na koszty budowy domu. Taka sytuacja doprowadziła do niepewności na rynku. Wielu nabywców preferuje zakup gotowej nieruchomości od dewelopera kosztem budowania domu od podstaw.

 – Budowanie domu w dzisiejszych czasach wiąże się z ogromnym ryzykiem i niepewnością. Jako sprawdzony deweloper posiadamy odpowiednie kontrakty handlowe, które gwarantują nam bezpieczeństwo nawet przy tak zmiennych cenach materiałów budowlanych. Inaczej jest w przypadku indywidualnych konsumentów. Kwota zaciągnięta jeszcze rok temu na budowę domu wystarczy jedynie na częściowe pokrycie inwestycji, gdyż ceny rosną w zatrważającym tempie. – wyjaśnia Urszula Krukowska, kierownik sprzedaży i marketingu w RealCo, firmy deweloperskiej i inwestor osiedla w podwarszawskich Michałowicach.

Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. W związku z tym trudniej jest oszacować całkowity koszt inwestycji. Tylko w kwietniu materiały zdrożały o 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Samodzielna budowa to ogromne wyzwanie

Samodzielna budowa domu związana jest z uzyskaniem szeregu pozwoleń, monitorowaniem cen materiałów budowlanych czy współpracą z ekipą remontową Największym wyzwaniem są koszty. Izolacje termiczne zdrożały o połowę, płyty OSB o 44 proc., sucha zabudowa o 45 proc., a instalacje i ogrzewanie o 27 proc. Konsumenci więcej zapłacą również za rynny i dachy – 45 proc., ściany i kominy – o 51 proc. Wzrosły także koszty jakie trzeba ponieść przy urządzaniu mieszkania.

 – Widzimy, że coraz więcej osób poszukuje domów z dala od miejskiego zgiełku. Konsumenci pracują w trybie home office lub hybrydowym potrzebują cichej, a także komfortowej przestrzeni do pracy. Zakup domu od dewelopera to gwarancja ceny, jakości wykonania i brak konieczności uzyskania licznych zgód. To także pewność, że inwestycja powstanie z zachowaniem najwyższych standardów. – mówi Urszula Krukowska z firmy RealCo.

Proces uzyskania pozwoleń jest czasochłonny. Wiele osób, które zdecydowały się na budowę domu boryka się także z brakiem ekip budowlanych. Od początku trwania wojny na Ukrainie do swojej ojczyzny powróciło blisko 1,8 mln osób. Dla Polaków oznacza to brak rąk do pracy, ponieważ duża część pracowników była właśnie ze wschodu.

Polacy coraz chętniej wybierają rynek pierwotny

Co sprawia, że Polacy decydują się na zakup lokali na rynku pierwotnym kosztem wtórnego czy budowy domu na własny koszt? Przede wszystkim fakt, że lokal jest nowy (27 proc.), a dla co drugiego kupującego ważnym aspektem jest nowoczesna infrastruktura. „Osiedla domów oferowanych przez deweloperów są najczęściej budowane w okolicy szkół i przedszkoli, sklepów czy lokalnych punktów gastronomicznych.”. – podsumowuje przedstawiciel RealCo.

Zdaniem analityków rynkowych trend w kierunku kupowania już gotowych nieruchomości – zarówno domów, jak i mieszkań – utrzyma się na dłużej. Z pewnością dopóty, dopóki ceny materiałów budowlanych nie ustabilizują się. A na to w najbliższym czasie się nie zanosi.

Portal informacyjny Merete

Portal udostępnia informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców.

To rodzaj serwisu informatycznego (informacyjnego), poprzez który użytkownicy mają dostęp do nowych informacji z wielu dziedzin.

Istnieje bardzo wiele różnych kryteriów, na podstawie których można oceniać informacje znalezione w Internecie. Nie istnieją jednak wytyczne, które jednoznacznie nakazywałyby wybór konkretnych kryteriów, ale można wyróżnić takie, które mogą posłużyć za podstawowy wyznacznik informacji jakościowo dobrej i wiarygodnej. Są nimi autorstwo, aktualność, dokładność, obiektywność, relewantność i wiarygodność.

Wiadome jest, że nie każdą informację będziemy oceniać wieloaspektowo, z wykorzystaniem wszystkich kryteriów. Warto jednak zastosować choćby część z nich, by mieć pewność, że informacje przez nas wykorzystywane są wiarygodne i wysokiej jakości.

Warto wiedzieć…

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek.

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka.

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. W tym przypadku szczególnie polecamy klasyki polskich kryminałów. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 4 czynniki warunkujące cenę systemu AGV/AMR
Next post Bank Pocztowy promuje transakcje bezgotówkowe – 875 szt. nagród do zdobycia w ramach Promocji „Bezcenne 20 tysięcy punktów” m.in. vouchery na paliwo na wakacje
Close

Redakcja

kontakt@merete.pl