TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce
- Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce.
- Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych.
- Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER – pierwszej w 100 proc. neutralnej klimatycznie firmy w sektorze mikromobilności – w stronę oferowania w pełni zrównoważonych opcji transportowych.
Warszawa, 5 lipca 2022 r. – TIER Mobility, globalny lider mikromobilności, zwiększył swoje zaangażowanie w recykling wszystkich elementów akumulatorów litowo-jonowych na kluczowych rynkach w całej Europie dzięki umowie z REMONDIS, jednym z największych na świecie dostawców usług recyklingu. Rozszerzone partnerstwo pozwoli na lepsze zarządzanie zasobami TIER, w tym nadawanie drugiego życia wycofanym z użycia bateriom z floty ponad 160 tys. elektrycznych hulajnóg, rowerów oraz skuterów, które firma udostępnia w 16 krajach europejskich.
Umowa została poszerzona o recykling baterii e-hulajnóg na nowych rynkach, takich jak Polska, Belgia i Hiszpania, a także o recykling zużytych baterii e-rowerów udostępnionych m.in. w Londynie, Berlinie, Paryżu, Sztokholmie czy Mediolanie. Części składowe akumulatorów są przetwarzane na surowce, co minimalizuje zapotrzebowanie na podstawowe zasoby do produkcji nowych hulajnóg i innych lekkich pojazdów elektrycznych.
Nowa umowa z REMONDIS jest kontynuacją partnerstwa z berlińską firmą TIER rozpoczętego w 2021 roku.
Aby zminimalizować wpływ na środowisko i ślad ekologiczny mikromobilności współdzielonej, TIER i REMONDIS dążą do przywrócenia do cyklu surowcowego cennych metali szlachetnych, takich jak kobalt, nikiel i mangan oraz innych materiałów nadających się do recyklingu, m.in. tworzyw sztucznych, aluminium i komponentów elektronicznych. Baterie są przekazywane do recyklingu tylko wtedy, gdy nie można ich naprawić lub użyć ponownie. TIER już wcześniej zadbał o nadawanie im drugiego życia, gdy tylko to możliwe, dzięki partnerstwu z Vertical Values.
„Właściwy recykling akumulatorów litowo-jonowych ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia wpływu naszych usług na środowisko, jednocześnie wnosząc istotny wkład w zapewnienie przyszłej dostępności surowców. Tym bardziej cieszy nas partnerstwo z tak doświadczonym partnerem jak REMONDIS, który wspiera nas w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań i przyszłościowym myśleniu o recyklingu baterii” – komentuje Ailin Huang, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w TIER Mobility.
„Razem z TIER Mobility wyznajemy podobne wartości i wspólnie dążymy do tego, aby przyszłość mikromobilności elektrycznej była jeszcze bardziej zrównoważona i ekologiczna. Oszczędność CO2, recykling akumulatorów, a także przywracanie do cyklu surowcowego pierwotnych zasobów odpowiada na potrzeby produkcyjne branży, a w efekcie ma zasadnicze znaczenie dla ochrony środowiska i klimatu” – mówi Joachim Kocia, Project Manager w REMONDIS Medison Polska.
W ramach swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój, TIER przyjął Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG) jako ramy swojej działalności biznesowej i ustanowił ambitny plan redukcji emisji. Jak tłumaczy Ailin Huang, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w TIER Mobility: „Recykling jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju ONZ, zdefiniowanym jako: Zrównoważona konsumpcja i produkcja. Dlatego też odpowiedzialne utylizowanie produktów TIER jest naturalną częścią naszych wysiłków na rzecz dalszego promowania prawdziwie zrównoważonego rozwoju w sektorze (mikro) mobilności”.
TIER stale podnosi poprzeczkę w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży mikromobilności i jest pionierem w opracowywaniu nowych standardów. W 2021 r. TIER ogłosił partnerstwo z Northvolt, wiodącym innowatorem i dostawcą zrównoważonych, wysokiej jakości ogniw i systemów akumulatorowych, w celu poprawy wpływu akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych na środowisko. W kolejnych miesiącach firma nawiązała również współpracę z Nunam, niemiecko-indyjskim start-upem promującym ekologiczne dostawy energii na wiejskich obszarach Indii. W lutym TIER i berliński startup Vertical Values połączyły siły, aby przedłużyć żywotność baterii poprzez naprawę i upcykling baterii litowych na rynkach europejskich.
************
O TIER Mobility
TIER Mobility jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności, którego misją jest Zmiana Mobilności Na Dobre. Udostępniając mieszkańcom szereg współużytkowanych, lekkich pojazdów elektrycznych, od e-hulajnóg po e-rowery i e-skutery, zasilanych przez własną sieć energetyczną, TIER pomaga miastom zmniejszyć ich zależność od samochodów. TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence’a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 240 miastach w 22 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Z myślą o zapewnieniu najbezpieczniejszego, najbardziej słusznego i zrównoważonego rozwiązania w kwestii mobilności, TIER jest neutralny klimatycznie od stycznia 2020 r.
Inwestorami spółki TIER są między innymi SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, Northzone, Goodwater Capital, White Star Capital oraz polski fundusz inwestycyjny Market One Capital. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tier.app.
O REMONDIS
REMONDIS to jedno z czołowych prywatnych przedsiębiorstw branży recyklingu, usług i gospodarki wodnej na świecie, posiadające około 800 oddziałów w ponad 30 krajach na czterech kontynentach. Ta założona w 1934 roku rodzinna firma zatrudnia ponad 38 000 osób i osiąga obroty w wysokości 11,5 mld euro (w 2021 r.). Co roku przetwarza około 30 milionów ton surowców wtórnych i świadczy usługi dla władz lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm przemysłowych, a także dla około 30 milionów ludzi. Działając w różnych obszarach, REMONDIS wnosi istotny wkład w ochronę środowiska i zasobów naturalnych – od odzyskiwania cennych surowców z odpadów przemysłowych i domowych, poprzez produkcję wysokiej jakości surowców wtórnych, aż po przetwarzanie materiałów nienadających się do recyklingu na różne paliwa. Ponadto firma w coraz większym stopniu przyczynia się do odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej, wykorzystując biomasę jako źródło energii. REMONDIS jest partnerem i doradcą dla przedsiębiorstw przemysłowych, komercyjnych i handlowych, a także dla samorządów, którym pomaga znaleźć indywidualne rozwiązania na skalę regionalną.
O REMONDIS Medison Polska
Remondis Medison to spółka należąca do Grupy Remondis, jednej z największych na świecie firm z branży recyklingu. Grupa posiada powiązane firmy w ponad 30 krajach w Europie, Afryce, Azji i Australii. Grupa zatrudnia obecnie ponad 38 000 pracowników, obsługuje około 30 milionów osób jak również wiele tysięcy firm, zapewniając najwyższy poziom świadczonych usług. Razem pracujemy dla przyszłości.