Thomas Schäfer nowym Prezesem Zarządu SEAT S.A. Laura Carnicero i Markus Haupt dołączają do jego struktur

Wayne Griffiths wzmacnia swój zespół, aby stawić czoła największej transformacji w historii SEAT-a. Laura Carnicero i Markus Haupt zostali mianowani odpowiednio nowymi Członkiem Zarządu ds. Ludzi i Organizacji oraz nowym Członkiem Zarządu ds. Produkcji i Logistyki, wzmacniając kadrę kierowniczą firmy. Powołano również nowego Prezesa Zarządu. Został nim Thomas Schäfer i zastąpi na tym stanowisku Thomasa Schmalla.

Thomas Schäfer, dyrektor generalny marki Volkswagen, został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu SEAT S.A. Stanowisko obejmie od 8 lipca. Nominacja ta wpisuje się w ramy ostatnich zmian w Grupie Volkswagen, w tym mianowania Schäfera jako nowego członka Zarządu odpowiedzialnego za Grupę Marki „Volume”, w skład której wchodzą: Volkswagen, Volkswagen Samochody Użytkowe, SEAT/CUPRA oraz ŠKODA. Wspólnym celem zmian jest intensyfikacja i przyspieszenie współpracy w ramach Grupy Marki.

Laura Carnicero, obecnie Dyrektor ds. Personelu w SEAT S.A., zastępuje Xaviera Rosa i stoi przed wyzwaniem, aby stawić czoła transformacji firmy w kierunku elektryfikacji i rozwoju marki CUPRA w nadchodzących latach. Nowe stanowisko obejmuje od 1 lipca. Markus Haupt, obecnie prezes Volkswagen Navarra, dołączy do SEAT S.A. 1 września 2022 roku. W nowej roli będzie promował synergie produkcyjne między fabrykami Grupy Volkswagen na Półwyspie Iberyjskim (Martorell, Pampeluna i Palmela w Portugalii). Dyrektor zastąpi Herberta Steinera, który odchodzi z firmy, by podjąć nowe wyzwania zawodowe.

Nowy Prezes Zarządu

Thomas Schäfer posiada bogate doświadczenie w międzynarodowym przemyśle motoryzacyjnym. Swoją karierę rozpoczął w firmie Daimler AG w Stuttgarcie w 1994 roku, gdzie zajmował różne stanowiska kierownicze wyższego szczebla. Schäfer dołączył do Grupy Volkswagen w 2012 roku, początkowo kierując działem produkcji międzynarodowej, gdzie odpowiadał m.in. za prowadzenie negocjacji dotyczących nowych zakładów produkcyjnych. Schäfer został prezesem i dyrektorem zarządzającym Grupy Volkswagen w RPA w 2015 roku i był odpowiedzialny za działalność marki w tym kraju oraz rozwój marek Grupy w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Schäfer został mianowany Prezesem Zarządu ŠKODA AUTO w sierpniu 2020 r.

Schäfer na czele zarządu firmy zastąpi Thomasa Schmalla. Wraz z Waynem Griffithsem, będzie napędzać rozwój marki CUPRA oraz transformację firmy w celu pozycjonowania Hiszpanii w centrum samochodów elektrycznych w Europie. W ostatnich miesiącach, podczas kadencji Schmalla, powstał przełomowy projekt Future: Fast Forward, w ramach którego uruchomiono program inwestycyjny o wartości 10 miliardów euro przy współpracy partnerów, a lokalizacją planowanej gigafabryki Grupy Volkswagen została Walencja.

Nowy prezes dołączy do Rady Dyrektorów, zasiadając obok m.in. dr Ingrun-Ulla Bartölke, dr Olivera Blume, Danieli Cavallo, Luisa Comasa Martíneza de Tejada, dr Stefana Piëcha, dr Josepa Piqué oraz Marka Porsche.

– Nadchodzące lata będą dla marek SEAT i CUPRA pełne wielu wyzwań. Firma realizuje kluczowe projekty strategiczne dla całej Grupy Volkswagen, w tym rozwój biznesu, czy elektryfikację rynku samochodów w Hiszpanii poprzez projektowanie, rozwój i produkcję miejskich modeli pojazdów elektrycznych dla naszych marek Volume. Dzięki swojej wiedzy i pasji nasz hiszpański zespół będzie z pewnością odgrywał ważną rolę w osiągnięciu sukcesu. Nie mogę się doczekać, aby móc wspierać firmy SEAT i CUPRA w ich drodze ku przyszłości jako silnego, zaangażowanego partnera w ramach grupy marek wolumenowych – stwierdził nowy Prezes Zarządu SEAT S.A., Thomas Schäfer.

Inżynier z pasją do ludzi

Laura Carnicero posiada tytuł doktora inżynierii przemysłowej na Universitat Politècnica de Catalunya (UPC). Jej doświadczenie w branży motoryzacyjnej sięga 1999 roku, kiedy dołączyła do SEAT S.A. a rok później przeniosła się do centrali Grupy Volkswagen, aby dołączyć do zespołu badawczego zajmującego się spawaniem laserowym. W 2001 roku Carnicero wróciła do Barcelony i rozpoczęła karierę, zajmując różne stanowiska w firmie w obszarach technicznych, takich jak produkcja i planowanie produktu.

W 2015 roku Carnicero dokonała radykalnego zwrotu w swojej karierze zawodowej i dołączyła do działu HR jako Dyrektor ds. Szkoleń i Rozwoju w SEAT S.A., gdzie była również Dyrektorem Szkoły Praktykantów. W tym okresie Carnicero realizowała program transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, aby zapewnić pracownikom niezbędne umiejętności i narzędzia dla przyszłych profili zawodowych. Ponadto z dużym sukcesem wdrożyła program kształcenia ustawicznego „Always Learning”. Od dwóch lat pełni funkcję Dyrektora Personalnego firmy. Pod jej kierownictwem w całej organizacji została zainicjowana zmiana kulturowa – wprowadzono różne strategie skierowane do 15 000 pracowników.

– Laura Carnicero to silna liderka z udokumentowanym doświadczeniem w naszej firmie. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla jej pracy i osiągnięć oraz talentu. Ludzie są najważniejszą siłą napędową naszej organizacji. Jestem przekonany, że Laura jest osobiście zaangażowana w transformację naszej firmy – podkreślił Wayne Griffiths, prezes SEAT S.A.

Kariera między Hiszpanią a Niemcami

Markus Haupt szkolił się w zarządzaniu biznesem w Barcelonie i ma ponad 20-letnie międzynarodowe doświadczenie w Grupie Volkswagen, w której karierę zawodową rozpoczął w 2001 roku. W początkowych latach pracy w SEAT S.A. i Audi, Haupt specjalizował się w prototypach, aż do 2004 roku, kiedy powrócił do hiszpańskiej firmy jako kierownik procesu i zarządzania projektami w SEAT Preseries, gdzie odegrał decydującą rolę we wprowadzeniu na rynek Audi Q3.

Haupt kierował dużymi projektami produkcyjnymi w Wolfsburgu oraz współtworzył udaną seryjną premierę modelu T-Roc w miejscowości Palmela w Portugalii. W ostatnich latach, aż do powrotu do SEAT S.A., Haupt miał okazję jako prezes Volkswagen Navarra S.A., kierować w całej Grupie zmianą produkcji w kierunku mobilności elektrycznej.

 – Markus jest ekspertem w produkcji, procesach i bardzo dobrze zna SEAT-a. Cieszę się, że podjął wyzwanie zelektryfikowania firmy i jest zdecydowany uczynić z Hiszpanii przyszły hub dla elektromobilności w Europie – komentuje Griffiths.

Zmiany personalne mają na celu wzmocnienie zespołu w momencie zwrotnym w historii hiszpańskiego producenta, czyli elektryfikacji rynku motoryzacyjnego na Półwyspie Iberyjskim.

SEAT to jedyna firma, która projektuje, produkuje i sprzedaje samochody w Hiszpanii. Należy do Grupy Volkswagen, a międzynarodową działalność prowadzi z siedziby zlokalizowanej w Martorell (w prowincji Barcelona). Eksportuje 80% produkowanych pojazdów i działa w 80 krajach na wszystkich kontynentach. W 2019 roku firma SEAT sprzedała łącznie 574 100 samochodów, ustanawiając nowy rekord sprzedaży. 

Grupa SEAT zatrudnia łącznię ponad 15 000 specjalistów w trzech centrach produkcyjnych zlokalizowanych w Barcelonie, El Prat de Llobregat oraz Martorell, w których powstają cieszące się dużym powodzeniem modele Ibiza, Arona i Leon. Pozostałe modele firma produkuje w Czechach, Niemczech, Portugalii oraz na Słowacji. 

SEAT jest największym przemysłowym inwestorem w badania i rozwój w Hiszpanii. Posiada własne centrum oprogramowania SEAT:CODE oraz centrum technologiczne, które funkcjonuje jako centrum wymiany wiedzy łączące 1000 inżynierów. Samochody firmy już teraz mogą pochwalić się najnowszymi rozwiązaniami z dziedziny łączności, a globalny proces cyfryzacji wdrażany przez SEAT-a ma na celu promowanie przyszłości opartej na mobilności. 

Stałe dążenie do innowacji przełożyło się na uruchomienie w Polsce w 2020 roku dwóch platform online ułatwiających klientom kontakt z marką SEAT oraz wybór i zakup samochodu. Wirtualny Salon dostępny na portalu SEAT.pl to interaktywny showroom oferujący ogólnodostępne pokazy samochodów na żywo oraz prywatne wideokonsultacje z doradcą, który przedstawi i omówi wybrany model. Platforma Sales Online dostępna pod adresem Sklep.SEAT.pl to z kolei kompletne narzędzie ułatwiające wyszukanie i zamówienie samochodu dostępnego w polskiej sieci dealerskiej SEAT-a. Sales Online zapewnia zarazem dostęp do atrakcyjnej oferty finansowej leasingu konsumenckiego, niedostępnego w stacjonarnych salonach marki. 

Portal informacyjny Merete

Portal udostępnia informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców.

To rodzaj serwisu informatycznego (informacyjnego), poprzez który użytkownicy mają dostęp do nowych informacji z wielu dziedzin.

Istnieje bardzo wiele różnych kryteriów, na podstawie których można oceniać informacje znalezione w Internecie. Nie istnieją jednak wytyczne, które jednoznacznie nakazywałyby wybór konkretnych kryteriów, ale można wyróżnić takie, które mogą posłużyć za podstawowy wyznacznik informacji jakościowo dobrej i wiarygodnej. Są nimi autorstwo, aktualność, dokładność, obiektywność, relewantność i wiarygodność.

Wiadome jest, że nie każdą informację będziemy oceniać wieloaspektowo, z wykorzystaniem wszystkich kryteriów. Warto jednak zastosować choćby część z nich, by mieć pewność, że informacje przez nas wykorzystywane są wiarygodne i wysokiej jakości.

Warto wiedzieć…

Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.

W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.

Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.

Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Budimex kończy prace przy zaporze na granicy polsko-białoruskiej
Next post TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce
Close

Redakcja

kontakt@merete.pl