Systemy testowe: rodzaje i możliwości testerów

Testowanie płytek PCB i zespołów PCBA podczas projektowania i procesu produkcji ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości produktów końcowych. Pozwala też uniknąć sytuacji, w których projektanci czy producenci nagle zdają sobie sprawę z wadliwości produktu w czasie trwania produkcji PCB/PCBA, albo, co gorsza, po wprowadzeniu go na rynek. Na czym dokładnie polega ten proces?

Rosnąca konkurencja oraz coraz większa liczba regulacji zmuszają producentów do przeprowadzania licznych inspekcji i testów produktów. W zastosowaniach przemysłowych do wykonywania testów używane są zautomatyzowane testery, które analizują i kontrolują jakość produktów w celu wykrywania ewentualnych problemów i zapobiegania ich powtarzaniu się.

Stopień zaawansowania układów elektronicznych rośnie wraz z rozwojem technologii. Rosną także ceny komponentów, które są coraz trudniejsze w produkcji, m.in. ze względu na postępującą miniaturyzację. W efekcie, popełnienie błędu przy projektowaniu lub produkcji obwodu elektronicznego staje się nie tylko coraz bardziej prawdopodobne, ale również coraz bardziej kosztowne – zauważa Dariusz Cepuch, kierownik działu testów z firmy Fitech.

Testery funkcjonalne – gdzie się sprawdzą?

Testery funkcjonalne emulują lub symulują środowisko operacyjne zespołu PCBA w celu sprawdzenia jego poprawnego działania. Przemysłowe testery funkcjonalne to zoptymalizowane pod kątem przepustowości, powtarzalności oraz niezawodności urządzenia, które bez problemu współpracują z praktycznie dowolnym osprzętem testowym. Wyposażone w wymienne fikstury i oferują duży zakres pomiarów elektrycznych.

Testery funkcjonalne są w stanie testować PCBA o złożonej strukturze i doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku produkcji nisko, jak i wysokonakładowej.

Testery kompaktowe to ekonomiczne rozwiązanie przeznaczone do testów PCBA o podobnych funkcjonalnościach i prostej architekturze. Ich system pomiarowy jest zintegrowany z fiksturą, w której można jednak zamontować wymienne wkładki umożliwiające poszerzenie zakresu funkcjonalności. Urządzenia, w których opcjonalnie mogą zostać zastosowane wymienne fikstury, używane są z reguły w produkcji niskonakładowej. 

– W wykrywaniu potencjalnych błędów i unikaniu ich konsekwencji skutecznie pomagają testy ICT i FCT. Należą one do kluczowych etapów w produkcji elektroniki. Odpowiednie przygotowanie środowiska testowego i jakość procesu testowania mają fundamentalne znaczenie dla jakości produktu końcowego, a więc również satysfakcji klienta i wyników biznesowych marki, która odpowiada za produkt wyjaśnia ekspert z Fitech.

Testery końcowe EOL i montażowe

Testery końcowe EOL są odpowiedzialne za kontrolowanie ogólnej funkcjonalności produktu podczas procesu produkcji. Jest to dostosowany do potrzeb produkcji nisko- i wysokonakładowej system uniwersalnych stanowisk testowych umożliwiających podstawowe pomiary elektryczne, zapewniających jednocześnie niski koszt całego procesu. Tester EOL przeznaczony jest do testowania różnego typu produktów elektronicznych z dedykowaną wiązką przewodów i może pracować zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym.

Z kolei testery montażowe stosowane są do wykrywania błędów montażowych, takich jak:

  • brak lub użycie niewłaściwego komponentu
  • odwrotna polaryzacja
  • zwarcie
  • przerwa. 

Używane są najczęściej w masowej produkcji urządzeń elektronicznych.

Testery ICT sprawdzają wartości elementów po montażu, a także poprawność obwodów. Wykonują szybkie testy, w których sygnały elektryczne przesyłane są poprzez dedykowane fikstury oraz zestaw igieł. Testery ICT są w stanie przeprowadzać testy skanowania brzegowego, testy Jest, testy cyfrowe, testy semi-funkcjonalne z wykorzystaniem programowania układów scalonych i sond FINN.

Jako FITECH, w obszarze ICT stosujemy kilka modeli urządzeń testujących. Obsługujemy m.in. systemy Agilent, Checksum, Spea, Agilent/Keysight czy Teradyne. Zapewniamy wszystkie narzędzia niezbędne do testów na wymienionych platformach, w szczególności tzw. fikstury (ang. fixture). Są to specjalne adaptery, tworzone na użytek testowania konkretnych pakietów elektronicznych. Pełnią one funkcję połączenia między testowanym zespołem, a urządzeniem testującym. Dostarczamy także software niezbędny do realizacji całego procesu. Możemy również wykonać programowanie niektórych układów za pomocą testera ICT – dodaje ekspert z Fitech.

Dzięki zastosowaniu wysokowydajnego, wielokanałowego przemysłowego programatora ISP Programator ICT może programować pojedyncze produkty oraz zbiorcze płyty PCBA. Programator jest kompatybilny z wieloma typami mikrokontrolerów stosowanych w urządzeniach elektronicznych i umożliwia szybką wymianę adaptera oraz dedykowanych wkładek produktowych.

Testery optyczne dla każdego rodzaju płytki PCB

Testery optyczne służą do inteligentnej inspekcji PCBA i zapewniają wysoką wydajność procesu wykrywania błędów niezależnie od rodzaju płytki PCB czy kontrolowanego komponentu. Testery są w pełni kompatybilne z każdą linią produkcyjną, a dzięki możliwości samodzielnej rekonfiguracji świetnie sprawdzają się w przypadku produkcji o wysokiej zmienności.

Rozwiązania wykorzystujące do analizy obrazu sztuczną inteligencję, eliminują konieczność czasochłonnego programowania testera dzięki możliwości uczenia się sieci neuronowych. Z tego względu skutecznie wspierają procesy decyzyjne związane z kontrolą jakości. 

Z kolei testery do inspekcji LED sprawdzają, czy wszystkie diody zostały umieszczone we właściwych miejscach i sygnalizują diody niedziałające. Co ważne, testery te mogą samodzielnie skonfigurować program testowy dla każdego nowego panelu LED. Ponadto są bardzo szybkie i skuteczne – w ich przypadku test panelu z 1000 LED trwa maksymalnie do 3 sekund.

Portal informacyjny Merete

Portal udostępnia informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców.

To rodzaj serwisu informatycznego (informacyjnego), poprzez który użytkownicy mają dostęp do nowych informacji z wielu dziedzin.

Istnieje bardzo wiele różnych kryteriów, na podstawie których można oceniać informacje znalezione w Internecie. Nie istnieją jednak wytyczne, które jednoznacznie nakazywałyby wybór konkretnych kryteriów, ale można wyróżnić takie, które mogą posłużyć za podstawowy wyznacznik informacji jakościowo dobrej i wiarygodnej. Są nimi autorstwo, aktualność, dokładność, obiektywność, relewantność i wiarygodność.

Wiadome jest, że nie każdą informację będziemy oceniać wieloaspektowo, z wykorzystaniem wszystkich kryteriów. Warto jednak zastosować choćby część z nich, by mieć pewność, że informacje przez nas wykorzystywane są wiarygodne i wysokiej jakości.

Warto wiedzieć…

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Bank Pocztowy promuje transakcje bezgotówkowe – 875 szt. nagród do zdobycia w ramach Promocji „Bezcenne 20 tysięcy punktów” m.in. vouchery na paliwo na wakacje
Next post W jaki sposób „nowe pokolenie” podchodzi do kultury organizacyjnej i relacji?
Close

Redakcja

kontakt@merete.pl