Każdy z nas jest czasem zmęczony, senny i nie jest w stanie przez to normalnie funkcjonować. Jest to całkiem normalne, każdy z nas miewa takie dni. Problem pojawia się wtedy, kiedy ciągłe zmęczenie senność nie ustaje po dłuższym czasie. Mamy wtedy do czynienia z chronicznym zmęczeniem a powodów jego występowania jest wiele.
Kłopoty z tarczycą
Chroniczne zmęczenie często występuje, kiedy mamy problemy z tarczycą. Objaw taki jest charakterystyczny zarówno dla osób cierpiących na nadczynność tarczycy, jak również niedoczynność. Ma to związek z zaburzeniem równowagi hormonalnej, która ma wpływ na cały organizm.
Należy pamiętać o tym, że osoba mająca problemy z tarczycą powinna być pod stałym nadzorem lekarza i brać odpowiednie leki.
Hipotonia
Hipotonia czyli niedociśnienie jest to kolejny powód, przez który możemy odczuwać ciągłe zmęczenie. Osoby z niedociśnieniem mają niedotleniony organizm, co powoduje różne objawy, jakimi jest brak energii, ciągła senność czy zaburzenia snu. Niedociśnienie, tak samo jak nadciśnienie powinno być leczone i kontrolowane przez lekarza. Może wywołać wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu.
Niewydolność nerek
Przyczyną chronicznego zmęczenia może być również niewydolność nerek. Jeżeli nerki nie oczyszczają dokładnie krwi z substancji powstających w czasie przemiany materii, to w organizmie zbierają się toksyny. Zawartość toksyn w organizmie może wywoływać poczucie bezsilności, senności i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.
Cukrzyca
Kolejnym powodem chronicznego zmęczenia jest cukrzyca. Jeżeli we krwi znajduje się zbyt mała ilość insuliny, to nasze narządy nie mają dostarczanej wystarczającej ilości energii. W efekcie czujemy się zmęczeni i senni. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny stale kontrolować poziom cukru w swoim organizmie, ponieważ niekontrolowanie może mieć wiele negatywnych skutków. Jednym z takich skutków jest właśnie chroniczne zmęczenie.
Anemia
Anemia jest jednym z powodów chronicznego zmęczenia. Osoby cierpiące na anemię, mają niedobór takiego pierwiastka chemicznego, jakim jest żelazo. W efekcie organizm produkuje zbyt mało erytrocytów albo zawartej w niej hemoglobiny. Hemoglobina dostarcza tlen do całego organizmu. Jak wiadomo, jeżeli nie mamy dostatecznej ilości tlenu w naszym organizmie, to zaczynamy odczuwać zmęczenie. W momencie kiedy anemia nie jest leczona, to poczucie chronicznego zmęczenia nie ustaje. Osoba cierpiąca na anemie powinna być pod stałą kontrolą lekarza i przyjmować odpowiednie leki.