łysienie

Łysienie: spróbujesz je zmniejszyć o 51%?

Łysienie przez większość osób odbierane jest w sposób zupełnie naturalny „starzeje się, więc łysieję”. Problem pojawia się jednak wtedy gdy zmiany występują znacznie wcześniej niż można by się tego było spodziewać. Łysienie jest jednym z kompleksów, które potrafią znacząco doskwierać, analogicznie do nadwagi czy obwisłego lub piwnego brzucha. Niestety przez to w jaki sposób żyjemy i co jemy pojawia się coraz częściej, coraz szybciej, dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Czym są włosy?

Włosy są strukturą skóry, jej tak zwanym przydatkiem. To co znajduje się nad skórą stanowi część martwą, żywy jest natomiast mieszek włosowy który znajduje się zaraz pod skórą. U każdej zdrowiej osoby włosy rosną fazami i dla różnych części ciała są one odmienne. Dla włosów na głowie pierwsza faza anagen trwa około dwóch lat. Mieszek włosowy jest wtedy dobrze rozwinięty więc włos cały czas rośnie. W tym czasie niektóre włosy są w bardzo krótkiej fazie przejściowej. W ostatniej fazie włos wypada, a mieszek zanika i dopiero po około trzech miesiącach ulega pełnej regeneracji rozpoczynając tym samym cały proces od nowa.

Jak sprawdzić czy masz problemy z łysieniem?

Wsuń dłonie we włosy kierując ruch palców od czoła aż po czubek głowy. Potwórz tą czynność kilkukrotnie idąc raz od czoła, raz bokiem głowy od uszu do jej środka. Jeśli za każdym razem między palcami zostaje ci kilkanaście włosów skontaktuj się z dermatologiem lub trychologiem. To lekarze którzy zajmują się leczeniem łysienia.

Naturalnie włosy wypadają same z siebie w ilości około stu dziennie. Jeśli natomiast zauważymy, że wypada ich znacznie więcej warto skorzystać z porady specjalisty.

Przyczyny łysienia mogą być różne

Łysienie oczywiście może być dziedziczne, jednak coraz częściej jego przyczyną są zaburzenia hormonalne, schorzenia, przyjmowane leki, palenie papierosów, ciągły stres a nawet sposób odżywiania.

Mamy trzy podstawowe typy łysienia

  • Androgenowe jest najpopularniejszym z nich i wynika z nadmiaru androgenów lub zaburzonej proporcji hormonów płciowych. Dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, ale w większości problem dotyka brzydszą płeć. U kobiet dodatkową przyczyną może być stosowanie antykoncepcji hormonalnej, otyłość oraz coraz częściej spotykane a nadal w większości przypadków źle zdiagnozowane lub ignorowane problemy z tarczycą. U mężczyzn problemem jest dihydrotestosteron będący pochodną testosteronu. Hormon osłabia włosy oraz skraca fazę anagenu.
  • Łysienie plackowate nie jest proste w leczeniu. Jego przyczyną jest stres i zachwiana równowaga psychiczna. Co za tym idzie musimy w pierwszej kolejności zadbać o zniwelowanie tych czynników.
  • Łysienie bliznowaciejące jest nieodwracalne ponieważ zachodzi w nim do zniszczenia mieszków włosowych. Zachodzi bardzo rzadko, ponieważ jego przyczyny są specyficzne: grzybica, toczeń lub poparzenia głowy.

Jak leczyć łysienie?

Tabletki stosuje się często w leczeniu łysienia androgenowego. Blokują one powstawanie dihydrotestosteronu. Zawierają najczęściej takie składniki jak minoxidil lub finasteryd. Leki są skuteczne przy leczeniu tego typu łysienia. Pozytywne rezultaty ich stosowania pojawiają się najczęściej już po kilku miesiącach.

Terapie poprawiające krążenie krwi

Stosuje się naświetlenia które poprawiają krążenie krwi i tym samym pobudzają przyrost włosów. Zabiegi nie są bolesne, jednak ich stosowanie jest długie (około roku + dodatkowe doświetlenia po tym czasie) i kosztowne.

Mezoterapia

Zadaniem mezoterapii jest poburzenie mieszków włosowych do pracy. Polega ona na nastrzykiwaniu skóry specjalnymi substancjami. Leki do tego zabiegu dobierane są w sposób indywidualny na podstawie badania trychogramem.

Warto także wspomóc się suplementami diety i specyfikami jak:

———
Zdjęcie: Callum Hampson / flickr.com/photos/calxfornia/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij