ortodonta4

Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć

Nie musisz się wstydzić swoich krzywych zębów. Dzisiejsza ortodoncja jest w stanie zdziałać cuda. Lekarz ortodonta pomoże Ci dobrać odpowiedni aparat, dzięki któremu nie tylko podniesiesz swoją atrakcyjność, ale i możesz zapobiec poważnym chorobom zębów. Chociaż najlepsze efekty można osiągnąć zakładając aparat w dzieciństwie, także dorośli ludzie mogą w ten sposób skutecznie korygować wady zgryzu.

 

Aparat ortodontyczny – sposób działania

 

Dzięki założeniu aparatu ortodontycznego możliwe jest prawidłowe ustawienie zgryzu oraz prawidłowego zwarcia między szczęką i żuchwą. Dzieje się tak ponieważ aparat ortodontyczny powoduje wywieranie ucisku na poszczególne partie zębów, co z czasem prowadzi do przemieszczenia tkanki kostnej. Nie następuje to szybko, najpierw kość zanika, a dopiero później stopniowo odbudowuje się w nowym miejscu.

 

Wiele osób przed założeniem aparatu ortodontycznego powstrzymuje obawa przed bólem. Nie da się z góry powiedzieć, czy założenie aparatu będzie wywoływało ból. Jest to w dużej mierze kwestia indywidualnego odczuwania. Najczęściej pewien dyskomfort możemy odczuwać przez kilka pierwszych dni po założeniu aparatu.

 

Zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej

 

Nosząc aparat, szczególnie ważne jest właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Ponadto warto zwracać uwagę na to, co jemy. Unikajmy twardych, trudnych do pogryzienia potraw takich jak orzechy czy niektóre owoce i warzywa, a także słodkich napojów i słodyczy, które mogą wywoływać próchnicę.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

 

Możemy spotkać się z różnymi rodzajami aparatów, które dobierane są w zależności od wielu czynników, takich jak wiek i stan zgryzu pacjenta, a także jego preferencje.

 

U najmłodszych pacjentów zakłada się przede wszystkim aparaty ruchome. Tego rodzaju aparaty mogą być zdejmowane, kiedy jest taka potrzeba. Osoby starsze mają zwykle zakładane aparaty na stałe, które mocowane są przy pomocy specjalnego kleju. Obecnie coraz bardziej popularne są również aparaty estetyczne, które są mniej widoczne.

 

Czytaj więcej na temat ortodoncji: https://www.dentestetica.pl/ortodoncja-invisalign/ortodoncja-krakow-dentestetica/


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij