dziewczyna z depresją

Jak poradzić sobie z depresją?

Depresja to niebezpieczna choroba, która dotyka coraz większe grono osób w każdym wieku. Na szczęście rośnie również wiedza na ten temat. Istnieją skuteczne metody leczenia depresji, które pozwalają wrócić do normalnego życia.

Warto pamiętać, że można wygrać z depresją, trzeba jednak podjąć odpowiednie kroki w tym celu. Przede wszystkim należy uświadomić sobie swój problem. Wiele osób lekceważy poczucie smutku i przygnębienia, brak energii tłumaczy stresem oraz przemęczeniem. Warto wiedzieć, kiedy takie objawy powinny budzić niepokój.

 

Pierwsze symptomy

Symptomy depresji dotyczą przede wszystkim sfery emocjonalnej. Chory odczuwa smutek i przygnębienie. Jednocześnie towarzyszy temu uczucie fizycznego zmęczenia, co powoduje utratę zainteresowania życiem i spowolnienie wykonywania nawet prostych czynności. Mogą pojawić się zaburzenia snu, problemy z łaknieniem, poczucie niepokoju. Osoby cierpiące na depresję bardzo często mają wyrzuty sumienia, że nie potrafią poradzić sobie w życiu.

 

Pierwsze kroki przy depresji

Jak sobie poradzić z depresją? Przede wszystkim należy zadbać o siebie. Zdrowy styl życia ma pozytywny wpływ na ciało, ale także na umysł. Odpowiednia ilość snu, a także właściwa dieta, pomogą w podniesieniu poziomu energii. Dobre efekty przyniesie także aktywność na świeżym powietrzu. Trzeba korzystać zwłaszcza ze słonecznych dni. Regularne uprawianie sportu pozwala uniknąć złego nastroju dzięki zwiększaniu produkcji endorfin. Warto także sprawdzić ogólny stan zdrowia, ponieważ depresja często towarzyszy innym chorobom.

Wymienione rady przynoszą bardzo dobre efekty w ramach profilaktyki depresji i mogą skutecznie pomóc osobom, które cierpią z powodu obniżonego nastroju. Jednocześnie będą mało przydatne z punktu widzenia chorych z zaawansowaną depresją. W ich przypadku rady dotyczące sportu, czy zdrowego odżywiania się nie mają większego sensu, ponieważ często brakuje im energii, żeby wybrać się na nawet kilkuminutowy spacer. Sugerowanie, że powinny się wyspać, może jedynie irytować, jeśli cierpią z powodu bezsenności. Jak poradzić sobie z depresją w takiej sytuacji?

Jeśli zmiana stylu życia nie przynosi pożądanych efektów, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Zawsze najprostszym rozwiązaniem pozostaje wizyta u lekarza rodzinnego. Na szczęście wiedza na temat depresji jest coraz większa także wśród tych lekarzy, którzy mogą wskazać kierunek dalszego postępowania.

 

Kontakt z innymi

W przypadku depresji nie należy rezygnować z kontaktów z innymi ludźmi. Chorzy mają zazwyczaj kłopoty z utrzymaniem stałych relacji, ponieważ ją to związane z wysiłkiem. Często ograniczenie kontaktów prowadzi do pogłębienia depresji. Rozmowa na temat takich problemów nie jest łatwa i często wiąże się z lękiem przed odrzuceniem i brakiem zrozumienia.

Na pewno nigdy nie można lekceważyć myśli samobójczych. Są one bardzo niebezpiecznym objawem. W takim przypadku zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Leczenie depresji zazwyczaj obejmuje przyjmowanie leków połączone z psychoterapią.

———
Zdjęcie: splitshire.com
CC-License: CC0


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij