skuteczna nauka

Podstawowe zasady skutecznej nauki

Każdy kto potrzebuje się czegoś nauczyć na pewno nie raz zastanawiał się jak skutecznie się uczyć. Istnieje wiele sposobów na naukę. Wyróżnić można 7 podstawowych zasad, które obejmują skuteczną naukę.

1. Reguła cichego kąta

Najważniejsze podczas nauki jest to aby w okolicy panował spokój i cisza co pozwoli na pełną koncentrację oraz skupienie. Nawet jeżeli poświęci się tylko i wyłącznie 15 minut w ciszy i skupieniu to będzie to lepsze niż 1h gdy gra radio, muzyka czy też rozprasza wiele innych rzeczy.

2. Reguła spokojnego żołądka

Ważne jest aby uczyć się najedzonym ponieważ jeśli jest się głodnym to bardzo często robi się przerwy „na herbatę”

3. Reguła 15 minut dziennie

Wbrew pozorom to jak szybko i łatwo się uczyć nie jest tajemnicą i wymaga tylko systematyczności. O wiele lepsze efekty można uzyskać jeżeli  będzie się spędzało czas 15 minut dziennie na nauce niż raz na tydzień spędzi się 2 godziny. Oczywiście im dłuższy czas regularnej nauki tym uzyskane efekty będą lepsze.

4. Reguła sensownego powtarzania

Bardzo istotne jest to aby nie tracić czasu na powtarzanie materiału, który się zna. O wiele lepiej jest go poświęcić na powtórzenie materiału, który został opanowany tylko w pewnym stopniu. Selekcja materiału do powtarzania jest bardzo istotna.

5. Reguła marchewki

Bardzo ważna jest nagroda za każdy postęp dokonany w nauce. Jednym ze sposobów jest przyznawanie sobie nagród różnego rodzaju. Mogą być to nagrody rzeczowe jak i różne inne rzeczy.

6.Reguła okazji

Uczyć się można w każdym momencie i dlatego też jeśli tylko masz dłuższy dojazd do szkoły to warto skorzystać z okazji i podczas tego czasu się uczyć. Dzięki wykorzystaniu każdej okazji na pewno nauka każdemu pójdzie o wiele lepiej.

Dzięki tym regułom każdy z całą pewnością dowie się jak dobrze się uczyć. Są to bardzo ważne porady, które na pewno każdemu pomogą w osiągnięciu sukcesu związanego z nauką. Skorzystanie z tych porad na pewno pozwoli każdemu szybciej przyswoić większe porcje wiedzy. Warto stosować te sposoby.

———
Zdjęcie: unsplash.com/Jazmin Quaynor
CC-License: CC0


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij