krokusy-cebulki

Cebulki kwiatów – sadzenie i pielęgnacja

Jeśli chcemy uprzyjemnić sobie widoki w naszym ogrodzie warto zainwestować w cebulki kwiatów, które pięknie się rozwijają i cieszą oko głównie wiosną, ale również w inne pory roku. Poza najbardziej znanymi tulipanami, narcyzami, żonkilami, hiacyntami, krokusami czy sasankami istnieje wiele bardzo oryginalnych i równie pięknych gatunków. Zanim postanowimy upiększyć nimi nasz ogród warto zapoznać się z zasadami ich pielęgnacji.

Gdzie kupić cebulki kwiatowe?

Kupno cebulek kwiatowych nie nastręcza już takich trudności jak kiedyś. Mamy do dyspozycji wiele źródeł, gdzie możemy nabyć cebulki nawet egzotycznych gatunków kwiatów. Z jednej strony mammy duże markety z bogatą ofertą kwiatów i roślin w tym standardowych sezonowych cebulek kwiatowych. Z drugiej strony coraz więcej sklepów i dyskontów spożywczych posiada sezonową ofertę nasion oraz cebulek. W końcu są również wyspecjalizowane sklepu ogrodnicze oraz sklepy internetowe, które ukierunkowane są właśnie na sprzedaż cebulek kwiatowych klientom indywidualnym. Przykładem może być sklep cebule-kwiatowe.pl należący do firmy Benex pod adresem

Stanowiska odpowiednie dla kwiatów cebulkowych

Stanowisko to istotna kwestia podczas sadzenia roślin, dlatego dobrze jest wiedzieć jak je dobierać dla konkretnych gatunków. Miejsca nasłonecznione są szczególnie lubiane przez tulipany, czosnek białawy, różne odmiany kosaćców i krokusów, lilie grzywiaste, paciorecznik zwany kanną oraz kwiaty takie jak: iksja, błonczatka, hiacynt letni, liatra kłosowa, krynka lub zefirant. Natomiast na stanowiskach zacienionych dobrze sobie dają radę m.in.  przebiśniegi i śnieżyce wiosenne, irysy, rannik zimowy, czosnek niedźwiedzi, roskea, tulbagia. Warto wiedzieć również które kwiaty lubią wilgotne stanowiska, są to irysy i różne odmiany kosaćców np. syberyjski i żółty.

W jaki sposób sadzić cebulki kwiatowe?

Cebulki możemy sadzić bezpośrednio do gruntu lub do doniczek i skrzynek, które ozdobią np. balkony i parapety. Te w pojemnikach sadzimy nieco płycej niż gruntowa, warto pamiętać aby pod cebulkami znajdowała się odpowiednia warstwa ziemi – min. 3 cm. Te z doniczkami możemy oczywiście zdołować w ogrodzie by szybciej cieszyć się wiosennymi kwiatami. Cebulki zimujące  w ogrodzie wysadzamy do gruntu od sierpnia do października – w zależności od ich gatunku. Podczas sadzenia należy pamiętać o spulchnieniu i odchwaszczeniu gleby oraz zaprawieniu cebulek środkiem grzybobójczym. Głębokość sadzenia wyznacza trzykrotność wysokości cebulki, którą układamy oczywiście w pozycji korzonkami do dołu.

Jakiej pielęgnacji wymagają kwiaty cebulkowe?

Mile widziane jest nawożenie, oczywiście w rozsądnych ilościach, warto sprawdzać także pH gleby pamiętając o tym, że najlepsze dla cebulek jest pH obojętne. Jeśli brakuje deszczu dobrze jest dodatkowo nawadniać rośliny. Niektóre gatunki wymagają wykopania na okres zimowy, wtedy przechowujemy je w chłodnym, ciemnym miejscu np. piwnicy, te cebulki wysadzamy wczesną wiosną, więc najczęściej cieszymy się ich kwiatami latem.

Jak wygląda zimowanie cebulek kwiatów?

Zimowanie niektórych gatunków wiąże się z pozostawieniem ich na ten czas w ogrodzie. W ochronie przed mrozami należy miejsca, w których są posadzone przykryć suchymi liśćmi, trzeba też pamiętać o tym, aby usunąć warstwę ochronną wiosną zanim zaczną wypuszczać liście i kwitnąć. Natomiast cebulki niezimujące w gruncie należy wykopać we wrześniu lub październiku i przechowywać w suchym, odkażonym i odgrzybionym miejscu. Nie może to być pomieszczenie, w którym trzymamy także owoce produkujące szkodliwy dla cebulek etylen.

Opiekowanie się kwiatami cebulkowymi może się wydawać na pozór skomplikowane, szczególnie w przypadku tych niezimujących w gruncie, warto jednak poświęcić im trochę uwagi aby odwdzięczyły się pięknymi kwiatami. To wspaniała ozdoba ogrodu, więc nie bójmy się z niej korzystać.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij